Χρήστος Χριστοφορίδης: Στην απονομή του μεταλλίου πανηγύρισε με την Ελληνική σημαία του Πόντου

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ένα 24χρονο παλικάρι, ο Χρήστος Χριστοφορίδης, σάρωσε στην Τιμισοάρα της Ρουμανία και σήκωσε ψηλά την ελληνική σημαία και τη σημαία του Πόντου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης σε άμμο!

Ήταν η πρώτη φορά που Έλληνας αθλητής κατέκτησε μετάλλιο σε World Series και το έκανε μετρώντας πέντε νίκες στο τουρνουά, επικρατώντας στον μεγάλο τελικό των 80 κιλών του Αμερικανού Ντάνιελ Καρντένας.

Ο Χρήστος Χριστοφορίδης έχει καταγωγή από τον Πόντο (γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη) και με κάθε ευκαιρία την τιμά.

Ο νεαρός αξιωματικός της Πυροσβεστικής έκανε τον γύρο του θριάμβου μετά την επικράτησή του, ανεμίζοντας και φιλώντας την ελληνική σημαία του Πόντου!

1ος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης σε άμμο, που διεξήχθη στη Ρουμανία, ο Χρήστος Χριστοφορίδης από τη Θεσσαλονίκη.

Ο 24χρονος πρωταθλητής, που είναι αξιωματικός της πυροσβεστικής, στην απονομή του μεταλλίου πανηγύρισε με την Ελληνική σημαία του Πόντου.