Πήραμε τρία ακόμη μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης στο Βελιγράδι

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Επιτυχιών συνέχεια! Μέσα σε λιγότερο από δυο ώρες η Ελλάδα κατέκτησε τρία ακόμη μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης στο Βελιγράδι.

Μετά το ασημένιο του Απόστολου Σίσκου και το χάλκινο της Άννας Ντουντουνάκη, ο Δημήτρης Μάρκος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 800μ ελεύθερο με επίδοση 7:48.59. Επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ καθώς κατέρριψε το 7:49.97 που είχε σημειώσει τον περασμένο Φεβρουάριο, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα.

Νικητής αναδείχθηκε το μεγάλο φαβορί, ο Ουκρανός Μιχάιλο Ρόμαντσουκ (τρίτος στους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2021 στο Τόκιο), ο οποίος τερμάτισε σε 7:46.20 και κατέκτησε τον τρίτο τίτλο του στο αγώνισμα, ενώ τρίτος ήταν ο Ούγγρος Ζάλαν Σάρκανι με 7:49.29.

Ο Μάρκος ξεκίνησε την αντεπίθεσή του από τα 400μ, βρέθηκε γρήγορα δεύτερος και κράτησε ως το τέλος, παρά την πίεση αρχικά του Πολωνού Κριστόφ Τσμιελέφσκι και στο τέλος του Σάρκανι.

siskos medal 1 ec681

Έκανε μια φανταστική κούρσα ο Απόστολος Σίσκος στον τελικό στα 200μ ύπτιο: ήταν μπροστά σε όλη τη κούρσα και έχασε το χρυσό μετάλλιο στη χεριά από τον Ουκρανό συνομήλικό του, Αλεκσάντρ Ζελτιάκοφ, πρωταθλητή κόσμου και Ευρώπης το 2023. Ο Σίσκος, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, είναι το πρώτο του στη κατηγορία ανδρών, σημειώνοντας ένα τρομερό και φοβερό πανελλήνιο ρεκόρ: 1:55.42 ο χρόνος του, 1:56.34 είχε ο Απόστολος Χρήστου από τις 17/5/2024 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στη Θεσσαλονίκη. Ο Ζελτιάκοφ νίκησε με 1:55.39. Στο τσακ…Ο Σίσκος έγινε ο πρώτος Ελληνας που κατεβαίνει το 1:56.00 στο αγώνισμα, ενώ το μετάλλιο του  είναι το πρώτο της Ελλάδας στα 200μ ύπτιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (όπως πρώτο είναι και για την Ουκρανία το χρυσό του Ζελτιάκοφ)

Πέντε ημέρες πριν από τα 19α γενέθλιά του, ο αθλητής της Ακαδημίας Θεσσαλονίκης, οδήγησε τον τελικό από την αρχή. Πέρασε σε 26.97 στα 50μ, 56.46 στα 100μ και 1.26.11 στα 150μ ,συνεχώς στη πρώτη θέση. Στην ίδια εγκατάσταση πέρυσι ο Σίσκος είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων.

Ελάχιστα λεπτά μετά το ασημένιο μετάλλιο του Απόστολου Σίσκου, η Άννα Ντουντουνάκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ πεταλούδα.

ntountounaki medals 8cbf2

Η Άννα Ντουντουνάκη «έσπασε» τη κατάρα της 4ης θέσης στα 50μ πεταλούδακαι με χρόνο 26.18 ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Βελιγράδι.

Είναι το δεύτερο μετάλλιό της στην ιστορία της στη διοργάνωση μετά το χρυσό στα 100μ πεταλούδα (2021) αλλά στα 50μ ήταν 4η το 2021 και το 2022.  Νικήτρια η Σάρα Γιούνεβικ, από τη Σουηδία με 25.68, δεύτερη ήταν η Ρους Βανοτερντάικ (Βέλγιο) με 26.08.

Πηγή: koe.org